Slovenský Warhol? Vždy príde nový deň a s ním aj nové slnko

10.02.2020

Najviac ma baví nerobiť nič, len tak byť a trochu si premýšľať. A potom zrazu vstanem a niečo spravím.  Daniel Brogyányi

Ak sa pozriete na ktorékoľvek jeho umelecké dielo, bez toho, aby ste si to uvedomili, ústa sa vám automaticky roztiahnu do úsmevu. Svojrázneho výtvarníka oslovil onlinový magazín 40plus pri príležitosti jeho autorskej výstavy minulý rok v Bratislave. 

O Danielovi Brogyányim sa hovorí ako o slovenskom Warholovi. "Nezavinil" si to sám, majú to na svedomí kurátori, predovšetkým Michal Bycko, ktorý ho do kontextu s pop artom, respektíve s post pop artom zaradil v roku 1998, keď mal výtvarník autorskú výstavu v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Daniel Brogyányi pôvodne vyštudoval fotografiu, venuje sa však rôznym druhom výtvarného umenia a dizajnu. Čo ho baví najviac? Ako sám povedal, "najviac ma baví nerobiť nič, len tak byť a trochu si premýšľať. A potom zrazu vstanem a niečo spravím. Neberiem to ako prácu, ale ako zábavu. Potrebujem občas zvárať, občas maľovať, občas kreovať nejaké topánky, či navrhovať košele. Je pravdou, že som sa venoval dokumentárnej fotografii. Fotografoval som policajtov, niekoľko operácii Rómov, jednoducho všetko. Nedokážem neochutnávať aj iné výtvarné disciplíny." Jeho dizajnové návrhy sú divoké až uletené, ale nedajú sa kúpiť na bežnom trhu. "Áno, ja všeličo plánujem, ale žijem len jeden život a nedokážem aj tvoriť, vyrábať aj manažovať predaj mojich veci. Na Slovensku ešte nie sú ľudia, ktorí by sa takýchto príležitosti chytili a nechali výtvarníkov len tvoriť. Možno príde aj ten čas. nemám žiadny zámer, ani cieľ. Jednoducho tvorím a pracujem, možno preto, že mi to robí radosť. A keď to spraví radosť aj niekomu inému, tak je to o to lepšie. Nie je väčšej radosti, než pracovať bez cieľa. Ale hlavne bez očakávania nejakého úžasného výsledku."

Viac si o slovenskom umelcovi prečítajte na stránke 40plus.sk a nezabudnite si pozrieť aj jeho originálnu tvorbu na www.brogy.sk.