Obraz v interiéri je tým správnym puncom niečoho výnimočného

05.02.2020

Myslí si to Mária Šefferová, výtvarníčka a fotografka v jednom. Vstúpte do jej sveta.

Mária Šefferová
Mária Šefferová

Narodila sa v Nitre, kde žije a tvorí ako slobodný umelec. Jej doménou sú abstraktné obrazy, na ktorých zachytáva myšlienky a námety, ktoré ju oslovili a chytili za srdce. Svoju tvorbu už stihla predstaviť na skoro stovke autorských  kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Okrem maľovania fotografuje a v posledných rokoch si vychutnáva prítomnosť päťročnej vnučky Simonky, ktorá po babke zdedila kreativitu. Vyrábajú a vymýšľajú spolu hračky. 

Svet na plátne

Mária Šefferová sa vo svojich dielach snaží zhmotniť svoje pocity, najmä optimizmus, ktorý ju sprevádza každodenným životom. Práve táto životná radosť prameniaca z jej duše sa odráža vo všetkom, čo ju denne sprevádza. Nielen tvorba, ale aj priestor, v ktorom žije, je príkladom toho, ako vníma okolitý svet. "Vychádzam z reality, maliarsky ju pretváram, zabstraktňujem. V prevažnej miere tvorím diela v duchu expresívnej abstrakcie. Abstraktná tvorba dáva priestor fantázii a emóciám a preto rada nechám divákovi interpretačnú slobodu. Vnímať je vždy viac ako iba vidieť," hovorí o sebe Mária. Práve tento smer jej ponúka obrovské množstvo variácií farieb, kombinácií, ktoré spolu harmonizujú. "Vytvorila som si vlastný imaginárny svet a svoj štýl, s vlastnou výstavbou kompozície, tvaru a koloritu. Umenie stelesňuje snahu človeka o prekročenie seba samého. Mojím cieľom nie je napodobňovanie prírody. Odliatok podľa prírody je tou najpresnejšou kópiou, akú možno dosiahnuť, ale je bez života. Nie ruka, ale duša maľuje."

Plná života

Z farieb má Marika rada najmä teplé odtiene. Pri svojej tvorbe používa akrylové farby. Ich schopnosť rýchle schnúť a vysoká kvalita farieb sa hodí na jej dynamické obrazy plné expresívnosti. "Maľovanie je pre mňa relax. Je to spôsob, ktorým môžem zo seba dostať svoje pocity, nálady. Pozorujem viac dianie okolo seba a premietam si ho ako námety na maľby. Snažím sa byť v myslení pozitívna a pretaviť svoje sny cez farby na plátno. Relaxujem pri umení a inšpiráciu čerpám zo života, maľujem bezprostredne, spontánne. Moja ruka so štetcom sa vo chvíli inšpirácie stáva len nástrojom na vyjadrenie pocitov duše," poodhaľuje svoje vnútro. "Rada strihám stromy, kríky, ktoré tvarujem a potom ma odmenia v podobe rozkvitnutej oázy pokoja, kde čerpám inšpiráciu pre svoju tvorbu. Záhrada je miesto, kde načerpám energiu. Vo voľnom čase fotografujem, je to moja ďalšia veľká láska. Mám rada všetko, kde môžem tvoriť a realizovať svoje sny. V poslednom čase ma začala baviť renovácia starých vecí, nábytkov, fascinuje ma dávať veciam druhú šancu." :) 

Tvorbu Márie Šefferovej si môžete pozrieť naživo v OD MAX v Nitre na poschodí. Samozrejme, nájdete ju na na facebooku a prostredníctvom jej webovej stránky. Kliknite a dozviete sa viac.