Juliana a jej dve dcéry

16.01.2020

Sedemdesiatku už dávno poriadne oslávila. Keramikárka a výtvarníčka Juliana Hadvigová z Alekšiniec sa však na lešenie postaviť nebojí.

Juliana, dcéry Elena a Ivana
Juliana, dcéry Elena a Ivana

Keď budete náhodou prechádzať Hlohovcom, všimnite si v centre mesta za kostolom budovu, ktorú zdobí obrovský keramický reliéf. Znázorňuje ruže, symboliku mesta, v modernom čierno-bielom a červenom farebnom prevedení. Tento zaujímavý a náročný ručný obklad navrhla a zrealizovala elegantná keramikárka z Alekšiniec Juliana Hadvigová, ktorej práce presahujú rámec Slovenska a našli si svojich priaznivcov i zahraničí. Večne usmiata, plná energie a najmä s rukami večne zababranými od hliny, ktorej sa jednoducho nevie vzdať. Rovnako ako nádherných figúr anjelov či vtáčikov, ktoré zdobia jej dom od brány až po interiér, doplnený jej maľbami či prácami jej dvoch dcér Eleny a Ivany.

Keramické obrazy

Juliana vyštudovala matematiku a výtvarnú výchovu na pedagogickej fakulte v Nitre, kde bola žiačkou akademického maliara Ľudovíta Jelenáka. Doktorát získala z teórie výtvarnej tvorby. Zručnosti v oblasti keramiky získavala postupne v kurzoch v Škole umeleckého priemyslu v Bratislave a Karlových Varoch, okrem toho aj ako samouk s praxou získanou v kachliarni a v keramických dielňach v susednom Česku a Maďarsku. Roky žije a tvorí v Alekšinciach pri Nitre. Vystavuje sporadicky, lebo väčšinu jej diel tvoria zabudované keramické obrazy, kachle a krby, svietidlá a veľké sochy. Vychovala dve dcéry, Elenu a Ivanu, ktoré sa keramike a výtvarnému umeniu venujú rovnako ako mama. V tvorbe sa dopĺňajú, spolu vytvorili už mnoho keramických obrazov a krbov. Nádherné keramické reliéfy vytvorila pre Nové Zámky, vidieť ich môžete v Cisársko-kráľovskej historickej jazdiarni. Jej tvorba je charakteristická zlatými prvkami, v každom diele je sviečka, lampa alebo zlato, ktoré svieti. Práve zlato ju spája s veľkým rodákom z Nových Zámkov Imrichom Vanekom, ktorý bol Julianin veľký idol, čo sa týka keramiky. 

Nepremeškajte aktuálnu výstavu

Práce a tvorbu  výnimočnej keramikárky a výtvarníčky Juliany Hadvigovej a jej dvoch dcér si môžete pozrieť do konca februára 2020 vo výstavných priestoroch Zámku v Hlohovci.

https://www.facebook.com/obrazy.a.keramika/