Hlad po umení? Využite virtuálnu galériu

28.01.2021

Nitrianska galéria zahajuje svoju výstavnú činnosť v roku 2021 novou výstavou, ktorú môžete navštíviť napriek tomu, že v rámci protipandemických opatrení sú momentálne všetky galérie zatvorené. 

https://nitrianskagaleria.sk/virtualna-galeria/henrich-fieles-podzamok-v-nitre/
https://nitrianskagaleria.sk/virtualna-galeria/henrich-fieles-podzamok-v-nitre/

Nitrianska galéria zahajuje svoju výstavnú činnosť v roku 2021 novou výstavou, ktorú môžete navštíviť napriek tomu, že v rámci protipandemických opatrení sú momentálne všetky galérie zatvorené. Ide totiž o výstavu o Nitre, ktorú môžete vidieť kedykoľvek a kdekoľvek - stačí vám počítač, tablet alebo mobil a pripojenie na internet.

V depozitároch Nitrianskej galérie sa nachádza množstvo diel, ktoré zobrazujú rôzne historické pohľady na Nitru, jej pamiatky, už neexistujúce budovy, zaujímavé miesta, zabudnuté zákutia, jej okolie či významné osobnosti mesta. Pre druhé pokračovanie našich online virtuálnych výstav sme preto zvolili tému, ktorá k Nitrianskej galérii azda ani nemôže mať bližšie - samotnú Nitru. Vďaka interaktívnej mape môžete teraz objavovať matku slovenských miest pohľadom umelcov, ktorí ju počas uplynulých štyroch storočí zachytili na svojich dielach.

V prvej fáze nájdete na mape 30 bodov, ktoré predstavujú výber prevažne malieb, ale aj grafík, kresieb či sôch - od vôbec najstaršieho diela v zbierke galérie zobrazujúceho pohľad na Nitru v 17. storočí až po obrazy súčasných autorov. Body na mape budú pribúdať, vo finále ich bude takmer trikrát toľko, takže sledujte náš web a sociálne siete, kde vás budeme o novinkách informovať.

Výstavu nájdete tu: www.onrine.nitrianskagaleria.sk

A ako to celé funguje? Keď prejdete kurzorom/prstom na bod na mape, zobrazí sa vám konkrétne miesto alebo pohľad, ktorý zachytil umelec. Po kliknutí na bod uvidíte detailnú reprodukciu diela s informáciami o ňom, o mieste, ktoré zobrazuje, ako aj so životopisnými údajmi autora.

Názov výstavy vznikol zo spojenia slova "online" a skratky "NR". Môžeme ho teda čítať ako "onrajn" a chápať ako "o NR iné" - o Nitre inak, iný pohľad na Nitru, pohľad očami umelcov...

_____________

Kurátor výstavy (výber diel a autor textov): Omar Mirza

Dizajn: Ján Šicko

Programovanie: Dávid Machajdík

Reprodukcie diel: Slavomír Žákovič, Martin Daniš a archív Nitrianskej galérie

Jazykové korektúry textov: Marián Macho

Konzultácie: Róbert Dokupil (Klub priateľov starej Nitry)

Pôvodné info na: www.nitrianskagaleria.sk